İYİLİK KUMBARASI

35ebae10-ba5b-478a-9574-f1b9af0bd745.jpg

Eğer neşe istiyorsanız neşe, ilgi istiyorsanız ilgi, sevgi istiyorsanız sevgi yaymak gerekiyor evrene.

Bu her şey için geçerli.

İyilik bekliyorsanız iyilik, saygı istiyorsanız saygı, merhamet bekliyorsanız merhameti paylaşmak gibi.

İster kişi, ister kurum, ister ülke, ister topluluk olalım. Yardıma ihtiyaç duyduğumuz bir an yardım bekleme hakkını ancak birilerine gerçekten yardım ederek ve bunu alışkanlık haline getirerek kazanırız.

Yargılamak, ohh benim başıma gelmedi diye düşünürken diğer tarafı ezmek, görmezden gelmek, dünyanın en kolay şeyi.

Toplumsal olarak değişim burada gizli. Verme ve Alma karşılıklı.

Bu kanun maddi bereket, bolluk, rahatlık için de gerekli. Vermeden almak Allah’a mahsus diye boşuna dememişler. Ayrıca büyük lokma ye büyük konuşma diye de.

Hayatta ki en güzel şey birilerine, bişeylere yardım edebilmek. Bu iki güzel söz olur, yüreklendirmek olur, yalnız olmadığını hissettirmek olur. Hepsi olur.

Gün olur başka bir yerde başka birinin hayatına yaptığımız minicik bir destek, karşımıza bambaşka bir zamanda aniden hem de ummadığımız birinden bir yerden kendiliğinden geliveren kurtarıcı bir iyilik olarak döner.

Kısaca bankada para biriktirir gibi olumlu şeyleri ve iyilikleri biriktirmek şahane bişeydir.

O beklenmedik iyilik, güzellik, sürpriz, adına melek mi dersiniz mucize mi bu sizi ilgilendirir. İşte bunlar biriktirdiklerimizdir.

Ama sanmayın ki yazılan her kelime, düşünülen her kötü niyet, olumsuz ve yargılayıcı yorumlar, hisler, düşünceler silinse de unutulur. Çünkü bu verme ve alma işinin tam tersi de mümkündür. Adı da Karma olan bir çok cadı, çok akıllı bir ilahi sistemdir.

O yüzden biz seçimi iyilikten ve pozitiften yana yapalım.

Bize lazım olan da yakışan da sadece bu. Gerisi hikaye!

Not. Dün yeni ev kuran öğrenci üç genç çocuğa yardım ettim. Mahallemizde bir grup özellikle siyah gençlerin topluma en güzel şekilde kazandırılması için çalışıyor. Herkes elinden ne gelirse yaptı ve evin tüm ihtiyaçları karşılandı. Biz ailece koca bir kutu yepyeni havlu ve nevresimler bağışladık. Bazıları perdelerini bazıları artık kullanmadıkları eşyalarını bağışladı. Ayrıca büyük ihtiyaçlar için para da toplandı. Ve mis gibi evi oldu bu gençlerin. Dünden beri içime yerleşen sevinci ve huzuru anlatamam. Lütfen yapın, elinizden geldiğince yapın. Çünkü bu duygu inanın bana çok şeye bedel!

 1,478 Kez Okundu

What's Your Reaction?
DAHA ÇOK YAZ
0
NEEE?
0
OFF
0
VAY BE!
0