KAFAMI DİNLEYEMİYORSAM KİTABIMI DİNLERİM!

averie-woodard-axTG1hSQ6W4-unsplash

Yıllar önce blog ve portal yapma peşine düştüğüm zamanlardı, bir işim ve 3 çocuğum vardı ama heyhat yeni bir şeyleri öğrenmeye ayıracak vaktim çok azdı. İşte ne zamandır bilip durduğum Audible’ı yeniden o gün keşfetmiştim. Yolda, evde her yerde kitap dinleyip yeni kavramları öğrenmeye uygulamaya çalışıyordum.

O gün bugündür kitap dinleme alışkanlığım hep hayatımın bir parçası oldu. Yürürken, koşarken, yemek yaparken, araba ile yolculuk yaparken kitap dinleyen bir insana dönüştüm. Kitabın sonuna 20 dakika kalmış, hadi bitireyim diye ekstradan birkaç km koşmuşluğum bile vardır.

Gittikçe sayıları artan servislerden benim sevdiklerimden bahsedeceğim burada. Eğer sizin de favorileriniz varsa bana yazın olur mu?

Storytel :

Fiyatı(aylık) : 29,99TL
Ücretsiz deneme süresi : 30 gün

Ya da eski ismi ile Seslenen Kitap. Uzun yıllar sonunda Türkçe içerik sağlayan bir sesli kitap servisine kavuşmak harika idi.

Bunlara bayıldım :

  • Temiz güzel rahat kullanılır bir arayüzü var.
  • Zengin Türkçe içeriği bulunuyor.

Gelişime açık yanları :

  • Geri alma fonksiyonu çok pratik değil.
  • iWatch uygulaması yok. Kitapları saatimden tek başına dinleyemiyorum.

Audible :

Fiyatı(aylık) : 14,95 USD
Ücretsiz deneme süresi : 30 gün

İlk göz ağrım! Ucu bucağı olmayan bir kütüphane! Sesli kitap dünyası bomboş iken yanımda Audible vardı.
Arayüz olarak da hala eline su dökebilecek başka bir uygulama tanımıyorum. Sürekli gelişiyor, yenileniyor.

Gamification konusunu ilk keşfettiğim yıllardı, Audible rozetlerimi tamamlayacağım diye neler yapmadım ki! Gece boyunca dinlemeler, aynı anda 3-5 kitaba başlamalar. Hepsi daha fazla rozet için.

Bunlara bayıldım :
  • Clip fonksiyonu. Aynı kitapta satırların altını çizer gibi beğendiğiniz yerini işaretleyebiliyorsunuz ve daha sonra sadece burayı dinleyebiliyorsunuz.
  • iWatch’a kitap indirebiliyorum ve koşarken yürürken yanımda telefonum olmadan da dinleyebiliyorum.
Gelişime açık yanları :

Abonelik çağında hala kitapları tek tek almamız gerekiyor. Bu da bu şahane uygulamayı oldukça pahalı yapıyor. Aylık ödediğiniz abonelik ile bir kredi kazanıyorsunuz ve bunu 1 yıl içerisinde kullanabiliyorsunuz.

Hayır, madem kitapları tek tek satın aldıracaksın, o zaman bari uygulamanın içinden alabilelim değil mi? Ne yazık ki o da mümkün değil. Amazon uygulamasından ya da audible web sitesinden alınabiliyor sadece.

Scribd :

Fiyatı(aylık) : 8,99 USD
Ücretsiz deneme süresi : 30 gün

Aslında Scribd sadece sesli kitap servisi değil. İçerisinde kitap, kitap özetleri, magazinlerin yanısıra müzik notaları bile bulunuyor. Hepsi de aylık ücretine dahil.

Bunlara bayıldım :

Ödediğiniz ücrete göre erişebildiğiniz kaynak sayısı muhteşem!(Dikkat: Türkçe içerik sanırım yok.)

Gelişime açık yanları :

iwatch uygulaması yok. (Dünyada benim gibi kaç tane telefonsuz koşuya çıkıp aynı zamanda da kitap dinleme derdinde insan vardır acaba?)

Libby :

Ya da bölge kütüphaneniz ne kullanıyorsa :

Fiyatı : Ücretsiz (kütüphane kartınız içi ödediğiniz ücret hariç tabii ki)

Bunu keşfettiğim gün çok mutlu olmuştum! Berlin’deki kütüphanelerin raflarında sayılı İngilizce kitap var, ama e-kitapları oldukça zengin.

Libby uygulamasını kullanarak şehir kütüphanesi kartımı ve şifremi giriyorum, kitapları arayıp buluyorum ve hatta kuyruğa girip sıramı bekleyebiliyorum. Sıra bana geldiğinde ise email ile haber veriyor, hadi git çabuk kitabını al diye. Ondan sonra da sesli kitaplar 14 gün bende kalabiliyor.

Bunlara bayıldım :

Bekleme, sıra gelince haber verme, ya da bitmeden önce “istersen uzatmayı dene, ya da tekrar sıraya gir” diye hatırlatması şahane.

Gelişime açık yanları :
  • İleri geri kaydırması oldukça zor.
    Ve tabii tahmin edebileceğiniz gibi saatime kitapları indirememekten çok şikayetçiyim!

 486 Kez Okundu

İLK YORUMU SEN YAP (0)

YORUM YAP

E-Posta adresiniz hiçbir yerde gösterilmeyecektir.