YAS TUTMAK İYİDİR

FikirAnnesi-004

Ağlamaktan utanmayın, yas tutmak doğrudur. Gözyaşları sadece sudur ve çiçekler, ağaçlar ve meyveler susuz büyüyemezler.

Ama güneş ışığı da olmalıdır. Yaralı bir kalp zamanla iyileşir ve bu olduğunda, kayıp olanlarımızın hafızası ve sevgisi bizi rahatlatmak için içeride mühürlenir.

― Brian Jacques, The Taggerung


Babamın yasını tutarken okuduklarımdan.

Bazen çok basit gibi görünen cümleler aslında ne de derin anlamlar taşıyabiliyorlar. Hani çocukların konuşmaları gibi, tek bir basit kelime ile içlerinde kopan fırtınayı nasıl da güzel anlattıkları gibi.

Babamdan bana ondan mühürlenen bir çok şey var, iyimserlik bunların içinde en önemlisi. Hatta salaklık düzeyinde bir iyimserlik. Paylaşımcılık. Ve manasız bir sevinç ve el çırpma durumu. Sevinecek şeylere, heyecana, değilikliğe daima hazır bir mod.

İşte o yüzden bir süre çok ağladıktan sonra, onu hep gülümseyerek anmaya karar verdim. İstediği bu çünkü dedim kendime. Türk usülü acı çekmemeye karar verdim. O üzüntüden beslenmemeye yemin ettim. Amerikalı arkadaşlarımın yaptığı gibi, hep iyi şeyleri anmaya, onun hayatını, anılarını, yaşadıklarını, hep güzellikle anıp kutlamaya calışıyorum. Çocuklarıma da öyle anlatıyorum. Çünkü biraz geç oldu ama sonra anladım ki hayat kutlamaya değecek tek şey aslında!

Betty, 82 yaşında bir komşum. Bir sabah elinde bir demet çiçekle geldi ama gözleri şiş olduğu halde gülümsüyor. Dedi ki -bu çiçekler size- Hayırdır dediğim zaman bir gece önce hayatta sahip olduğu en yakın arkadaşını kaybettiğini öğrendim. Dedi ki ‘Hayır hayır üzülme benim için de onun için de. Çok güzel uzun bir hayat yaşadı, bir sürü torununu gördü bu yaşına kadar sağlıkla yaşadı, ben onun yaşamını kutluyorum, bu çiçekleri de size o nedenle getirdim’

İşte bu benim için dönüm noktası oldu. Güzel şeyler yaşamak. Hepimizin yaşam amacı, sahip olduğumuz imkanlar dahilinde en iyi hayatı yaşamak olmalı.

Canımız istediğimiz zaman ağlamak ama göz yaşları içinde bizi büyüten değerleri de yakalamak.

 473 Kez Okundu