YOLCULUK NEREYE?

Combination Lock Zeynep A. Talu-Balci

Aslında binlerce kilometre ötedeki 3 kadın arasında kurduğumuz bir kitap kulübü ile başladı bu yolculuk. Okuduğumuz kitap Napoleon Hill’ın “Düşün ve Zengin Ol” isimli kitabı. Bu kitabın içerisindeki felsefelerin şu günlerde hepimize iyi geleceği düşüncesi ile yola çıktık.

Derken sohbet sohbeti açtı, yapar mıydık, yazar mıydık derken, kendimizi bu blogun sayfalarında bulduk. Nereden nereye, hadi bakalım.

Hemen bir köşe kaptım kendime. Jack Canfield’ın “Başarı Prensipleri“ kitabında yer alan 67 başarı prensip üzerine yazacağımı söyledim. Böylece istikrarla bir konu üzerinde odaklanıp yazabileceğimi düşündüm. Bundan da önemlisi bugüne kadar çok faydasını gördüğüm bu prensipleri tekrardan yakından irdeleyip, hayatıma uygular hale gelebilme fikri beni gerçekten çok heyecanlandırdı. Çünkü biliyorum ki gerek kişisel, gerek aile, gerekse de profesyonel olarak bir sonraki seviyeye bu prensipler sayesinde ulaşacağım.

Geçenlerde çok etkilendiğim bir olay oldu. Çocuklarımdan St. Judes Çocuk Hastanesinde kanser tedavisi gören Jakey isimli küçük bir oğlan çocuğu için kart yazmalarını rica ettim.

Kızımın kartındaki sözleri beni öylesine etkiledi ki. Henüz 12 yaşında ama, o diyordu ki, “Daha iyi hissediyormuş gibi davran, sonunda daha iyi hissedeceksin!”

Gözlerim yaşlarla doldu. Demek ki duvara konuştuğumu sandığım tüm o zamanlarda beni dinliyormuş. Öğreniyormuş. Doğru prensibi de doğru yerde kullanmayı biliyormuş. O halde bu prensipleri öğrenmeye, öğretmeye, özümsemeye devam diyorum.

Evet, anlayacağınız bu prensipleri yazmak benim için oldukça kişisel bir yolculuk. Özümseyip hayatıma uygulayabilmek, çocuklarıma aktarabilmek için bir girişim. Siz de dilerseniz okuyabilir, faydalanabilirsiniz, sevinç duyarım varlığınızdan.

Peki başarı nedir ki bir de prensiplerini inceleyeceğiz?

Bazılarımız için hatırı sayılır bir gelir, rahatlıkla elde edilen finansal ödüller, lüks bir yaşam tarzı olabilir başarı. Profesyonel platformlarda tanınma, bir hobimizde ya da hayırsever bir girişiminde saygınlık kazanma da olabilir başarı. Sağlıklı, mutlu, kendileriyle barışık çocuklar yetiştirmek olabileceği gibi, dünya sahnelerine giriş de olabilir kimimiz için. Tanımı size ait. Belki de tadına doyum olmayan bir kireçte portakal reçeli yapmak da olabilir. Bunu keşfederseniz, lütfen tarifi benimle de paylaşın, olur mu?

Başarı tanımınız her ne olursa olsun, size şu sözü verebilirim: bu prensipler başarmanız için bir yol haritası olacaklar.

Jack Canfield’in kendisi kadar uzun yıllardır olmasa da, ben de hatırı sayılır bir zamandır bu prensipleri çalışıyorum ve hayatıma uyguluyorum. İşe yaradıkları konusunda size kişisel teminatımı verebilirim.

Ne istediğinize karar vermek en önemli adımınız olacak. Gerçekten ne istiyorsunuz? Elde edebileceğinizi düşündüğünüz şeyler değil, gerçekten kalbinizde yatan şeyler nedir? Onları kesinlikle hak ettiğinize inanarak bu başarı prensiplerini uygulamaya koymanız halinde, kesinlikle başaracaksınız!

Biliyorum çünkü defalarca denedim.

Bu prensipler uygulayan herkes için, tüm meslek grupları için aynı şekilde çalışırlar. İşsiz dahi olsanız adil bir şekilde çalışırlar. Hedefiniz şirketinizdeki en iyi satış elemanı olmak da olsa, kilo vermek (mesela ben), ya da hayalinizin evini almak (gene ben), ödüllü bir gazeteci, multi-milyoner (hmm.. bu da ben) veya başarılı bir girişimci de olsa, prensipler ve stratejiler hep aynıdır.

Onları özümser, her gün disiplin ile uygularsanız, hayatınızı en çılgın hayallerinizden de çok ileriye taşıyabilirsiniz.

Şimdiden küçük bir hatırlatma: ne kitabı, ne de bu yazıları okumak kendi hayatınıza prensipleri uygulamak ile eş değer değildir. Nasıl ki zayıflama üzerine bir kitap okuduğunuzda, yemek tüketiminizi azaltmanız ve egzersiz de yapmazsanız gerekiyorsa etkili bir sonuç almak için, bu prensipleri de uygulamanız gerekiyor.

Yani harita bizden, arabayı sürmek sizden, anlaştık?

Haftaya hayatın için 100% mesuliyet al prensibi ile başlayacağız. Bu prensiplerin kitaptaki sıraları, dolayısıyla da bu yazılardaki sıraları bilinçli olarak birbirleri üzerine kurulu bir sırayla sunulmaktadır. Bunlar bir kombinasyon kilidindeki sayılar gibidir: tüm sayılara ihtiyacınız vardır ve bunların doğru sırada olmaları gerekir. Renginiz, yaşınız, cinsiyetiniz, mesleğiniz önemli değildir. Kombinasyonu biliyorsanız, kilit sizin için de açılacaktır.

O halde başlıktaki soruya cevap veriyorum: tanımı sizin için her ne olursa olsun, yolculuk başarıya.

 336 Kez Okundu

What's Your Reaction?
DAHA ÇOK YAZ
8
NEEE?
0
OFF
0
VAY BE!
2
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.